حالت موضوعی
رتبه موضوع:
 • 47 رای - 2.98 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

جامع تزریقات

#1
به نام خدا

تزریق يا انژکسیون در پزشکی به معنی روشی جهت وارد کردن داروهای مایع (آمپول) یا واکسن به داخل بدن با استفاده از سرنگ و سرسوزن تیز است. عمل تزریق بجز سرنگ با وسایل دیگری همچون جت اینجکتور (اسپری زیر پوست بدون سوزن) نیز انجام می‌شود.

محلول تزریقی شکل مایع دارویی عاری از میکروب است که به وسیلهٔ سوزن به بدن انسان یا حیوان وارد می‌شود. تزریق جامد، گونه‌ای از تزریق است که پس از حل کردن ماده جامد دارویی در آب تزریقی درست می‌شود. تزریق‌ها به صورت نامیزه و سوسپانسیون هم وجود دارد.

 

محل های تزریق
 • تزریق عضلانی ( Intra Muscular=IM ) : نوک سوزن داخل عضله قرار گیرد.
 • تزریق داخل وریدی (Intra Venous=IV ): نوک سوزن داخل ورید قرار گیرد.
 • تزریق زیرجلدی (Sub Cutaneous = SC ): نوک سوزن حد فاصل زیر پوست و بالای عضله قرار گیرد.
 • تزریق داخل جلدی ( Intra Dermal=ID ): تزریق در پوست مانند تزریق پنی سیلین در پوست
 • تزریق داخل صفاقی(Intra Protaneal= IP ): تزریق داخل صفاقی
 • تزریق داخل مفصلی (Intra Articular= IA): تزریق داخل مفصلی
 • تزریق داخل نخاعی (Intra Thecal OR Intra Spinal): نوک سوزن را داخل مایع مغزی-نخایی فرو میکنیم، زمانی از این تزریق استفاده می کنیم که میخواهیم دارو از سد خونی- مغزی عبور کند


ساختن محلول تزریقی

آب استریل مهم‌ ترین حلال برای ساختن مایع تزریق است. این آب به روش ویژه‌ای ساخته می‌شود و عاری از میکروب، ویروس، مواد معدنی و مواد تب آور است. می‌تواند بجز آب از محلول ارگانیک برای ساختن تزریق استفاده شود.

فهرست محلولهای ارگانیک
 • الکل
 • روغن گیاهی
 • ماکروگول
 • گلیسیرین


 

روش های تجویز دارو به روش تزریقات

داروهای تزریقی به صورت زیر جلدی, داخل جلدی, عضلانی و یا داخل وریدی توسط پرستاران انجام می‌گیرد. از آنجایی که این داروها سریع تر از داروهای خوراکی جذب می‌شوند, پرستار باید آنها را با دقت و به طور صحیح آماده و استفاده کند. کاربرد داروهای تزریقی علاوه بر اینکه به دانش پرستاری نیاز دارد, به مهارت دستی و استفاده از تکنیک های استریل نیز نیازمند است.

 تجهیزات مورد نیاز جهت تزریق

سرنگ‌ها:

سرنگ‌ها دارای سه بخش هستند; نوک سرنگ که به سوزن متصل است, تنه و یا قسمت خارجی که درجه بندی شده است و پیستون که داخل تنه سرنگ جای می‌گیرد. بیشتر سرنگ‌هایی که امروزه استفاده می‌شوند, از پلاستیک ساخته شده و در پاکت‌ها بطور استریل بسته بندی شده‌اند. هنگامیکه داروها با پلاستیک ناسازگارند, از سرنگ های شیشه‌ای استفاده می‌شود. سرنگ‌های هیپودرمیک استاندارد, سرنگ های انسولین و توبرکولین سه نوع معمول از سرنگ‌ها هستند که بیشترین استفاده را دارند.

سرنگ‌های هیپودرمیک در اندازه‌های 2, 2.5 و 3 میلی لیتری وجود دارند که بر اساس مینیم و میلی لیتر درجه بندی شده‌اند. در حالت عادی از مقیاس میلی لیتر و برای مقدارهای خیلی کم دارو از مینیم استفاده می‌شود. سرنگ‌های انسولین نیز مانند سرنگ‌های هیپودرمیک است که بر حسب واحد درجه بندی شده‌اند, بطوری که هر 100 واحد آن برابر یک میلی لیتر است. سرنگ‌های توبرکولین برای تست توبرکولین استفاده می‌شوند. سرنگ‌های توبرکولین باریک است که هر یک میلی لیتر آن به 10 قسمت و یا 100 قسمت تقسیم شده است, ولی اگر بر اساس مقیاس مینیم درجه بندی شده باشد, هر یک مینیم آنها به 10 قسمت تقسیم شده است. این نوع سرنگ‌ها برای اندازه‌های کوچک و دقیق از یک دارو استفاده می‌شوند.

سرنگ‌ها در اندازه‌های دیگری مانند 5,10,20 و 50 میلی لیتری ساخته می‌شوند که از این سرنگ‌ها برای افزودن داروها به محلول های داخل وریدی و یا برای شستشوی زخم استفاده می‌شود.

داروی تزریقی به صورت تک‌ دوزی نیز در سرنگ‌های آماده پیچیده می‌شوند. این سرنگ‌ها از پیش آماده شده و در دسترس هستند. پرستارهنگام استفاده ابتدا پوکه را در داخل دسته جا می‌گذارد و قبل از تزریق مقدار داروی داخل پوکه را اندازه گرفته و هوای اضافی داخل آن را خارج می‌کند.

سوزن‌‌ها:

سوزن ‌ها از استیل های ضد زنگ ساخته شده اند و امروزه بیشتر یکبار مصرف هستند. سوزن‌های چندبار مصرف باید قبل از استفاده دوباره استریل شوند و چون با استفاده‌های مکرر, نوکشان کند شده و گاهی از بین می‌روند و یا ناهموار می‌شوند, امروزه به ندرت استفاده می‌شوند. سوزن ‌ها از سه بخش غیر مجزا تشکیل شده‌اند; انتهای سوزن که در داخل سرنگ جای می‌گیرد, تنه سرسوزن و بخش اریبی نوک سرسوزن که تیز است. سوزن هایی که برای تزریقات استفاده می‌شوند سه ویژگی دارند.

[عکس: otn4aj29c6l9b6kdj7ob.jpg]

1. شیب یا طول نوک سرسوزن: سطح اریبی سوزن ممکن است بلند و یا کوتاه باشد. سطح‌های اریبی بلندتر, سوزن‌های تیزتری فراهم می‌کنند و راحت‌تر بوده و اغلب برای تزریقات زیرجلدی و داخل عضلانی استفاده می‌شوند. سطح ‌های اریبی کوتاه برای تزریقات داخل جلدی و وریدی مناسب هستند.

2. معمولا طول سوزن‌هایی که استفاده می‌شوند, از 5.16 اینچ تا 2.3 اینچ است.

3. سایز یا قطر سرسوزن: اندازه سایز سرسوزن از 14-28 متغیر است. هر چه قطر سرسوزن بزرگتر باشد, شماره آن کم میشود. سوزن 16 بزرگتر از سوزن شماره 28 است.
آمپول‌ها و ویال‌ها:

آمپول‌ها ظروف شیشه‌ای تک‌ دوزی هستند که غالبا برای داروهای تزریقی بسته بندی شده و استریل استفاده می‌شوند. گردن بیشتر آمپول‌ها مارک‌های رنگ‌ شده‌ای دارند و دور آنها خط کشیده شده تا باز کردن آن آسان باشد. اگر گردن آمپول خط کشیده نشده باشد, باید به وسیله  یک تیغه آن را خط دار کرد و سپس شکست.

ویال‌ها در اندازه‌های متفاوتی وجود دارندو از ویال‌های تک دوزی گرفته تا ویال‌های چند دوزی, در قسمت سر ویال‌ها یک کلاهک پلاستیکی وجود دارد که توسط یک سرپوش فلزی محافظت می‌شود. چندین دارو مثل پنی‌سیلین و دیگر داروها به شکل پودرهایی داخل ویال‌ها پیچیده شده‌اند که توسط یک حلال قبل از تزریق باید حل شوند, مقدار و نوع حل کننده‌ها بر روی ویال ثبت شده است. حل کننده‌هایی که معمولا استفاده می‌شوند, آب مقطر و یا نرمال سالین استریل می‌باشند.

[عکس: a49gjn1k7dhi5npl72to.jpg]
[عکس: kwyjkdp8jhu1h6mechr0.jpg]
Reference:

1.Berry & Kohn’s. “Operating Room Technique”.Louis Mosby Company.10th ed.2004.

2.Brunner & Suddarth’s. “Textbook of Medical-Surgical Nursing’. Philadelphia. Lippincott Company. 2008.

3. Miller, R. “Anesthesia”. St.louse Elsevier Saunders Company. 2005.

4.Phippen, Y.; Mark, L. & Wells Maryann. “Perioperative Nursing Practice”. W.B. Sunders Company. 1994.

5.Manley, Kim & Bellman, Loretta. “Surgical Nursing”. Churchill Liringstone. 2000.

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B...9%DB%8C%29
 
 
(آخرین تغییر در ارسال: 08-08-2015، 04:57 PM توسط kianooshhosseini.)
راهنمایی درباره استفاده از سایت
تعرفه تبلیغات


#2
Star 
ادامه مطلب آموزش جامع تزریقات

با سلام خدمت دوستان و داوطلبان آموزش در رسم بنفش

 این مجموعه که به صورت فایل pdf آماده شده است تکمیل کننده مبحث تزریقات بوده و شامل موارد زیر است: انواع روش های تزریق_ انتخاب محل مناسب جهت تزریق_ نحوه صحیح رگ گیری و جاگذاری آنژیوکت و نمونه گیری خون

 تهیه کنندگان: سینا احمدیان و بهنام دوستی 

منابع
[font]http://www.choghady.blogfa.com[/font]

اورژانس های جراحی و تکنیک های عمل CMMD Series
Henger, barbare & Esther, Joun.
"Nursing Assistant: A Nursing Process Approach". Delmer Publishers. 1999.

Taylor, et al.
"Fundamentals of Nursing: The Art Science of Nursing Care". 4th ed.London. Lipp Co. 2005.

فایل‌های پیوست
.pdf   Injection.RB.pdf (اندازه 1.39 MB / تعداد دانلود: 1,178)

راهنمایی درباره استفاده از سایت
تعرفه تبلیغات


#3
Star 
آموزش تزریق عضلانی, تزریق زیرجلدی و تزریق وریدی داروها
رگ گیری و جاگذاری آنژیوکت در رگ و آماده سازی ست سرم
همراه با شرح نکات ریز و مهم جهت استفاده در محیط بالینی
همه این آموزش ها بر روی یک ماکت شبیه سازی شده انجام می‌گیرد که توسط یک مربی مجرب به صورت دقیق و کامل ضمن انجام مراحل فوق نکات مربوطه را شرح می‌دهد.
 
 
 
 
 
 
 
(آخرین تغییر در ارسال: 05-07-2015، 06:40 PM توسط kianooshhosseini.)
راهنمایی درباره استفاده از سایت
تعرفه تبلیغات


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان


درباره ما

شعار ما :"با هم بهتر یاد می گیریم"

وبسایت رسم بنفش محلی برای یادگیری از همدیگر می باشد.آنچه را میدانیم به هم بیاموزیم

دوستان ما
 • سایتهای مفید
 • کپی رایت

  کپی رایت 1393-1394.تمامی حقوق محفظ است.
  محتوا تحت لیسانس کریتیو کامنزمنتشر می شوند.
  طراحی قالب برای IP.B را سعید نظری و تبدیل آن به قالب mybb را ایمان یزدانی و تغییرات انجام شده برای بهبود تجربه کاربری را کیانوش حسینی قلعه بین انجام داده است.