حالت موضوعی
رتبه موضوع:
  • 142 رای - 2.77 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مراحل اقدام برای فرصت مطالعاتی دوره دکتری

با سلام Heart

نظر به سوالات فراوان دانشجویان دکتری مبنی بر چگونگی یافتن یک موقعیت در خارج از کشور این پست به این مطلب اختصاص دارد.

طبق آیین نامه وزارت علوم که هر سال تصویب میشود و باید از طریق سایت وزارت علوم از آن مطلع شوید.
دانشجوی دکتری پس از گذراندن دروس تئوری (18 واحد)، گذراندن آزمون جامع آموزشی و دفاع از پروپوزال رساله دکتری خود میتواند جهت گذراندن فرصت مطالعاتی اقدام نماید. طبق تجربه دانشجویان دکتری از پایان ترم 4 تا پایان ترم 7 میتوانند از کشور خارج شوند. (نکته: هر سال آیین نامه تغییر میکند ممکن از وزارت علوم اجازه خروج از کشور را تا پایان ترم 6 تغییردهد برای اطلاع دقیق به مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاهتون مراجعه کنید.)

دانشجویانی که ترم 4 دکتری را گذرانده و از پروپوزال خود دفاع کرده اند چنانچه نیاز به دستگاه یا تجهیزات آزمایشگاهی داشته باشند که درکشورمان وجود ندارد و یا اینکه استفاده از آنها مستلزم هزینه های بالاست که استاد راهنما ساپورت نمیکند، و یا در حالت دوم نیازمند یادگیری و استفاده از نرم افزاری هستند که بسیار جدید و نو است و کسی در کشورمان روش کار با آن را نمیداند.

در اینصورت شما نیاز دارید که برای فرصت مطالعاتی دوره دکتری اقدام نمایید. در مراحل نگارش پروپوزال حتما تعداد زیادی مقاله خوانده اید و متوجه شده اید که در حیطه کاری شما چه کسانی در دنیا متبحرتر هستند معمولا افرادی که بیشترین استناد را به آنها کرده اید گزینه های اول برای مکاتبه با آنها هستند.

شما حداقل 3-4 استاد که در زمینه کاری شما تخصص و اطلاعات کافی دارند را پیدا کنید (آدرس ایمیل آنها را نیاز دارید). رزومه و پروپوزال خود را به انگلیسی تهیه کنید و به آنها به طور همزمان ایمیل بزنید. ایمیلی با این مضمون که من دانشجوی دکتری فلان دانشگاه ایران هستم و رزومه و پروپوزالم به پیوست و قابل مشاهده است.

نظر به اینکه شما در این زمینه کاری تخصص کافی دارید آیا دانشگاه شما با حضور من به عنوان محقق در طی دوره 6 ماهه موافقت مینماید یا خیر؟ و در ضمن در پایان ذکر نمایید که تمامی هزینه های اسکان، تغذیه، رفت و برگشت و بیمه من توسط وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران تأمین میشود. نکته: برخی از دانشگاهها هزینه ای به عنوان هزینه تحقیق (بابت کار در آزمایشگاه و استفاده از تجهیزات ) از شما طلب میکنند این هزینه توسط وزارت علوم پرداخت نمیشود بنابراین از رفتن به این کشورها اجتناب کنید (لازم به ذکر است که تعداد این کشورها کم است).

نکته: به هیچ عنوان مبلغ پولی را که برای 6 ماه دارید به استاد راهنمای خارجی تان نگویید چون استاندارد های زندگی آنها با ما فرق میکند و پولی که وزارت علوم به دانشجویان غیربورسیه میدهد خیلی از نظر آنها کم است و ممکن است آنها از ترسشون شما را قبول نکنند. ولی مطمئن باشید همون مبلغ نصف که وزارت به دانشجویان غیربورسیه میدهد هم کفایت 6 ماه زندگی را میکند.

با توجه به اینکه دانشجوی دکتری تجربه کافی در زمینه مکاتبه با اساتید خارجی را ندارند پیشنهاد میکنم که قبل از ارسال ایمیل متن ایمیل خود را با استاد ایرانی تان در میان بگذارید و پس از تأیید از جانب او برای استاد خارجی ایمیل بزنید. در ضمن پیشنهاد میکنم حتما خودتان ایمیل بزنید و نه استاد ایرانی تان چون ممکن است اینطور تعبیر شود که شما استقلال کافی ندارید.
در ضمن از همه دانشجویان دکتری عاجزانه خواهش میکنم چنانچه از نظر مکالمه انگلیسی ضعیف هستید از رفتن به کشور خارجی اجتناب کنید. چرا که شما نماینده یک ملت هستید آن هم در بالاترین سطح علمی و بپذیرید که خیلی زشته که شما نتوانید به خوبی انگلیسی حرف بزنید. به ویژه دوستانی که قصد رفتن به کشورهای اسکاندیناوی را دارند این مسئله بسیار اهمیت دارد چون مردم این کشورها بسیار عالی انگلیسی صحبت میکنند (حتی مردم کوچه و خیابان چه رسد به اساتید و دانشجویانشون).
نکته آخر اینکه به دلیل اینکه اخذ ویزا برای انگلیس، استرالیا و آمریکا سخت است ترجیحا دنبال سایر کشورها باشید.
پس از جلب رضایت و موفقیت استاد خارجی و دریافت دعوتنامه از طریق ایمیل (لازم به ذکر است که برخی از سفارتها اصل دعوتنامه را نیاز دارند بنابراین به استاد خارجی بگید که یک نسخه ازون را با پست بفرسته براتون، البته برای شروع مراحل کار همان دعوتنامه ایمیلی کافی است.)به مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاهتون باید مراجعه کنید. پر کردن فرم مخصوص سفرفرصت مطالعاتی و دعوتنامه مورد نیاز است.
سپس مراحل بسته شدن فایل سیستم گلستان، گذاشتن وثیقه (15 میلیون سفته با امضای دو نفرکارمند دولت) از سایر مراحل قبل از سفر هستند.
مرکزتحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی اصفهان مراحل وزارت علوم را خودش انجام میدهد و نیازی به تهران رفتن نیست و خود وزارت علوم حکم مالی مورد نیاز برای سفارت را برای دانشگاه با پست می فرستند (نکته: بسیاری از دانشگاهها اینگونه نیستند و شما باید فرم و دعوتنامه را خودتون شخصا به وزارت علوم دفتر امور دانشجویان (سرکار خانم اکبری) باید تحویل بدید و منتظر بشید تا حکم مالی براتون صادر بشه. نکته: از این حکم مالی چند تا کپی داشته باشید و حتی یه نسخه را با خودتون به کشور خارجی ببرید چون برای باز کردن حساب بانکی نشون بدید که این مبلغ خیلی زیاد از طرف وزارت علوم به شما داده شده.
پس از گرفتن حکم مالی وازرت علوم شما میتونید به سفارت مراجعه کنید. قوانین هر کشور و مدارک مورد نیاز هر سفارت متفاوت است ولی مدارک لازم برای سفارت سوئد در اولین پست وبلاگ آمده است.
پس از اینکه ویزاتون توسط سفارت صادر شد باید کپی پاسپورت و کارت ملی را ببرید وزارت علوم تا وزارت علوم مراحل کارهای مالی را انجام بده (دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان این مرتبه باید خودشون شخصا به تهران بروند). در واقع بعد از اخذ ویزا شما نیاز دارید که معادل ریالی حکمتون را از وزارت دریافت کنید وزارت علوم نامه ای به دانشگاه شما مینویسه تا دانشگاه این مبلغ را به شما بپردازد. وقتی شما پول را دریافت کردید میتونید برید دنبال بلیطتون و اون را رزروکنید چون تقریبا آماده خروج از کشور هستید.
تمامی مراحل فوق در بین دانشگاهها متفاوت است برای همین من از ذکر جزئیات اجتناب کردم. هر دانشجو با مراجعه به مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاه خود مراحل کار را متوجه میشود.
قبل از خروج از کشور حتما از پاسپورت یا کارت اقامتتون چند کپی تهیه کنید و یک نسخه را نزد خانواده بگذارید و یک نسخه را هم با خود ببرید.

شما دانشجوی عزیزی که ویزای کشور مورد نظرتون را اخذ کردید و پول وزارت علوم را هم گرفتید و ارزتون را هم تهیه کردید (پیشنهاد من برای دانشجویانی که قصد عزیمت به سوئد را دارند اینست که فقط کرون تهیه کنید چون تبدیل یورو به کرون در بانک باعث میشه ضررکنید) و تاریخ پروازتون هم مشخصه باید اسباب سفرتون را تهیه کنید. در ذیل آنچه که به نظرم میرسه ضروریه با خودتون ببررید را مینویسم.
نان خشک به ویژه برای دانشجویانی که قصد عزیمت به کشور غیر سوئد را دارند. (در کشور سوئد نان پیتا با قیمت هر بسته 8 کرون به وفور یافت میشود و شما مجبور نیستید نان حجیم یا نان باگت بخورید که هم گران هستند و با ذائقه ما جور نیستند برای همین دانشجویانی که به سوئد میرند اگر علاقه مند به نان خشک نیستند نبرند اشکالی نداره)
گردو (یک کیلو مغز شده) به نظرم خیلی خیلی مفید است چون در کشورهای خارجی انواع آجیل گران است و به ویژه گردو به همراه نان و پنیر قوت غالب شما به عنوان شام خواهد بود. عسل فراموش نشود.
آجیل به ویژه کشمش، نخودچی، بادام زمینی و پسته (سعی کنید تنقلات را باخودتون ببرید خیلی از هزینه هاتون از این طریق کاسته میشود.
خشکبار (انجیر خشک پر هلو)، مقداری شکلات، مقدار حاجی بادام، مقداری گز، مقداری تخمه (در ضمن تمامی تنقلات خود را طوری مدیریت کنید که درتمام طول سفر آنها را حفظ کنید)
پیشنهاد میشود مقداری برنج، ماش، عدس، لوبیا چشم بلبلی با خود به همراه ببرید. (لازم به ذکراست همه اقلام یاد شده در کشورهای خارجی هستند ولی این مسئله باعث میشود از هزینه شما کاسته شود)
سبزی خشک کوکو و خورشتی هر کدام نیم کیلو، شوید مقداری، سبزی سوپ مقداری، نعناع خشک مقداری. (برای آقایان توصیه میشود که طرز پخت پلو عدس، پلو ماش، ماکارونی، کوکو و قورمه سبزی را از مادران خود بیاموزند چون غذاهای یاد شده قوت غالب شما خواهد بود) (کمی نمک زردچوبه دارچین و فلفل برای پخت و پزهای هفته های ابتدایی)
نیم کیلو سویا برای ماکارونی،قند، پولکی، نبات (نبات فراموش نشود خیلی اهمیت دارد)، چای کیسه ای (یک بسته صدتایی)، خاکشیر، چهارتخم (برای گلو و سینه درد)، انواع قرص (آموکسی سیلین،  سفالکسیم، سرماخوردگی بزرگسالان، استامینوفن، ایبوپروفن، رانیتیدین، قرص آهن، روی، کلسیم، ویتامین دی، مولتی ویتامین) نکته: همه قرصها را در چمدانی که تحویل بار میدهید بگذارید.
یک وعده غذایی (اعم از کتلت یا کوکوسبزی) به همراه سه عدد نان معمولی برای وعده های ابتدایی حضورتان در خارج از کشور. شما به محض رسیدن نمیتوانید دنبال مغازه باشید پس پیشنهاد میکنم حتما یکی دو وعده غذا با خود داشته باشید. همچنین پیشنهاد میکنم یک بسته پنیر را هم با خودتون ببرید شاید به خاطر مشغله کاری نتونید همون روزهای اول برید خرید. برای احتیاط یک یا دو عدد تن ماهی هم با خودتون ببرید.
وسایل ضروری: (قاشق، چنگال، کارد میوه خوری، فلاسک یک نفره، لیوان، یک قابلمه کوچک خیلی سبک، یک ماهی تابه یک نفره خیلی سبک) نکته: وسایل ذکر شده برای کسانی که اتاق با آشپزخانه مشترک دارند خیلی خیلی ضروری است فراموش نشوند.
وسایل ضروری: (لباس مناسب بسته به فصلی که میخواهید عزیمت کنید،حوله بزرگ و حوله کوچک، دمپایی، چکمه و کفش مناسب، پالتو و یا کاپشن مناسب، لیف برای استحمام، چتر، ناخن گیر، بُرِس، مام، اسپری، ادکلن، کرم مرطوب کننده، شامپو و صابون، مهر نماز، جانماز، قبله نما (چنانچه پرواز شما مستقیم نیست مهر و قبله نما را در ساک دستی که به هواپیما میبرید بگذارید شاید نیاز داشته باشید در راه نماز بخوانید)، کتاب دعا، قرآن، ملحفه، یک عدد پتوی مسافرتی (برای احتیاط)، نخ و سوزن، زیپ، کش و قیچی، سنجاق قفلی، طناب برای آویزان کردن لباس و گیره لباس)

لازم به ذکر است که همه اقلام فوق در کشورهای خارجی یافت میشوند. ولی با توجه به اینکه شما مجاز به داشتن 30 کیلو بار هستید و در ضمن برخی از اقلام در کشورهای خارجی گران هستند توصیه من اینست که با خود ببرید تا بتونید از هزینه هاتون کم کنید.
آدرس دانشگاه یا خوابگاهتون در خارج از کشور به همراه ایمیلتون را روی یک برگه بنویسید و داخل چمدان بگذارید. در فرودگاه با افراد ناشناس معاشرت نکنید. از پذیرش بار دیگران در فرودگاه خودداری کنید. پاسپورت، کارت اقامت و پولهاتون را در جای امنی بگذارید و تا باز کردن حساب از آنها به شدت مراقبت کنید. در طول اقامتتون پاسپورتتون را در جای امن بگذارید (از نظر من همیشه با خودتون همراه داشته باشید).

شماره پلیس و اورژانس کشور مقصد را درگوشی خود ذخیره کنید. تا زمانی که پول پاسپورت و کارت اقامت و زبان انگلیسی میدانید هیچگاه به خود استرس راه ندهید. از سوال کردن نترسید هر گاه نیاز به کمک داشتید از خارجی ها سوالبپرسید اونها خیلی خوب به شما جواب میدهند.

سعی کنید طوری رفتار کنید که از یک فرد ایرانی و مسلمان تأثیر مثبتی در ذهن خارجی ها بگذارید. همیشه و در همه جا سر موقع بروید، نوبت را رعایت کنید، از خط کشی عبور کنید، هنگام سبز بودن چراغ عابر پیاده از خیابان رد شوید. ارزشها و دین خودتون را فراموش نکنید.
دانشجویان محترم دکتری قبل از برگشت یک نامه از استاد خارجی تون مبنی بر حضور و پیشرفت کارتون دریافت کنید.
پس از بازگشت باید مدارک مربوطه را فراهم و به وزارت علوم مراجعه نمایید. 

منبع:http://sarzamineabri.blogfa.com/

(آخرین تغییر در ارسال: 19-08-2015، 01:32 AM توسط kianooshhosseini.)

به هم کمک کنیم تا بهتر یاد بگیریم! Heart Heart

راهنمایی درباره استفاده از سایت
تعرفه تبلیغات

مراحل اقدام برای فرصت مطالعاتی کشور سوئد

این پست را به چگونگی دریافت اقامت دانشجویی کشور سوئد اختصاص میدهم باشد که برای دانشجویان دکتری و یا هر کسی که میخواهد اقامت دانشجویی در کشور سوئد داشته باشد مفید باشد. برای دوستانی که میخواهند برای فرصت مطالعاتی به کشور سوئد بروند باید ذکر کنم که در ابتدای امر نیاز به دعوتنامه از سوی استادی که در سوئد با او مکاتبه کرده اید دارید. این دعوتنامه بهتر است اصل باشد توسط فرد دعوت کننده امضا شده باشد و تاریخ و مدتی که شما قرار است در سوئد اقامت داشته باشید در آن ذکر شده باشد.

مدارک مورد نیاز سفارت سوئد در تهران برای اقامت دانشجویی

فرم درخواست اقامت دانشجویی (فرم شماره 105031) باید کامل و به زبان انگلیسی و یا سوئدی در 2 نسخه پر شود. جوابهای خود را با ماشین تحریر تایپ کرده و یا با حروف خوانا بنویسید. هر دو نسخه باید با امضاء اصل و به همراه شماره تلفن شخص متقاضی در ایران تکمیل شود. مدارک زیر را همراه با فرم در خواست خود داشته باشید:

پذیرش دانشگاه و یا همان اصل دعوتنامه برای دانشجویان متقاضی فرصت مطالعاتی.

گواهی حساب بانکی بنام شخص متقاضی، به این منظور باید از بانکی که در آن حساب دارید نامه ای به زبان انگلیسی بگیرید که در آن موجودی حساب شما بهمراه نرخ برابری روز ارزهای رایج دلار، یورو و یا کرون سوئد ذکر شده باشد. لازم به توضیح است که حداقل موجودی شما برای هر ماه اقامت در سوئد 7300 کرون می­باشد.

یک قطعه عکس جدید روتوش نشده برای هر متقاضی (عکسها باید 4*6 رنگی، تمام رخ و بازمینه سفید باشند. حجاب خانمها نباید به گونه ای باشد که صورت را بپوشاند). از تاریخ عکسها نباید بیشتر از از 6 ماه گذشته باشد.

گذرنامه معتبر و کپی هفت صفحه اول و صفحات حاوی مهر و ویزا. گذرنامه بایستی حداقل یک سال اعتبار داشته باشد. گذرنامه میبایستی توسط دارنده گذرنامه امضاء شده باشد.

رسید بانکی هزینه درخواست اقامت دانشجویی، باید مبلغ 5000000 ریال به حساب شماره 1-20202020-810-224 بانک پاسارگاد واریز نموده (این پرداخت در تمام شعب بانک پاسارگاد انجام پذیر است). و اصل رسید همراه با فرم درخواست تحویل سفارت گردد.

گواهی بیمه: اگر طول دوره تحصیلی یک سال و یا کمتر از یک سال باشد، میبایست برابر مدت دوره مربوطه، بیمه دانشجویی داشته باشید. کپی گواهی این بیمه را به همراه مدارک به سفارت تحویل دهید.در صورت داشتن همراه :

برای همراهان فرم همراه (Co-applicant) می بایستی تکمیل گردد.

هزینه درخواست برای همراهان بالای 18 سال 5000000 ریال و زیر 18 سال 2500000 ریال است.

ترجمه رسمی عقدنامه و شناسنامه خود و همراهان به همراه ارایه اصل مدارک ضروری است.

گواهی حساب بانکی برای همراهان نیز باید ارائه شود. لازم به توضیح است که حداقل موجودی برای هر کدام از همراهان نصف مبلغ برای خود متقاضی است.

اگر طول دوره تحصیلی شما یک سال و یا کمتر از یک سال است بایدگواهی بیمه برابر مدت مربوطه برای همراهان نیز ضمیمه شود.

زمان مراجعه به سفارت روزهای یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 8 الی 13 می باشد. زمان پاسخگویی تلفنی روزهای یکشنبه تا چهارشبنه ساعت 14 الی 16 می باشد. بدین منظور میتوانید با شماره تلفن سفارت تماس بگیرید.

آدرس سفارت سوئد: تهران ، خیابان پاسدارن شمالی، بالاتر از خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، نبش نسترن، پلاک 27

تلفن سفارت: 02123712200

آدرس وب سایت سفارت: http://www.swedenabroad.com/tehran

و اما چند نکته مهم:

فرم اقامت دانشجویی را از سایت سفارت دانلود کنید. به این لینک مراجعه کنید

برای درخواست اقامت دانشجویی نیازی به گرفتن وقت تلفنی نیست. شما سعی کنید صبح قبل از ساعت 8 پشت درب سفارت حضور داشته باشید. هنگام ارائه پاسپورت ذکر کنید که به عنوان researcher و به صورت فرصت مطالعاتی میخواهم بروم، در این صورت شما بدون نیاز به نوبت مورد مصاحبه قرار خواهی دگرفت.

کسانی که حساب بانکی ندارند میتوانند همان نامه حمایت مالی وزارت علوم که به زبان انگلیسی است را ارائه نمایند.

شرکتهای خصوصی بیمه در ایران چیزی به عنوان بیمه دانشجویی ندارند و شما برای اینکه مدارکتان جهت سفارت کامل باشد یک بیمه مسافرتی شش ماهه از شرکت خصوصی تهیه کنید. البته این بیمه مسافرتی پس از سه ماه از اعتبار می افتد و نیاز به تمدید در ایران دارد پس از رفتن به سفارت و تحویل مدارک مجددا به شرکت بیمه ای رفته و بیمه را تبدیل به سه ماهه کنید که ضرر نکرده باشید.

معمولاً 2-3 هفته بعد از تحویل مدارک به سفارت جواب اقامت شما خواهد آمد، شما با تماس تلفنی در روزهای مشخص شده و ارائه کدرهگیری میتوانید از جواب سفارت مطلع شوید. سفارت به شما UT card که همان کارت اقامت با اعتبار مورد درخواست شما را ارائه میدهد.

ضمناً هر تاریخی را که در فرم برای حضور در سوئد انتخاب کنید سفارت همان را ملاک قرار میدهد بنابراین در درج تاریخ خود دقت کنید.

موفق و مؤید باشید
منبع:وبلاگ سرزمین ابری

تعرفه تبلیغات

(30-10-2014، 02:42 PM)kianooshhosseini نوشته:  
با سلام Heart

نکته: به هیچ عنوان مبلغ پولی را که برای 6 ماه دارید به استاد راهنمای خارجی تان نگویید چون استاندارد های زندگی آنها با ما فرق میکند و پولی که وزارت علوم به دانشجویان غیربورسیه میدهد خیلی از نظر آنها کم است و ممکن است آنها از ترسشون شما را قبول نکنند. ولی مطمئن باشید همون مبلغ نصف که وزارت به دانشجویان غیربورسیه میدهد هم کفایت 6 ماه زندگی را میکند.

منبع:http://sarzamineabri.blogfa.com/

سلام
من برای فرصت مطالعاتی به چند استاد ایمیل فرستادم. غیر بورسیه هم هستم.
در جواب نامه ای که به یکی از اساتید زدم در مورد میزان فاندم پرسیده، به نظرتون چه جوابی بهش بدم؟
شاید کمی بد براش توضیح داده باشم، تو ایمیلم نوشته بودم به عنوان funded visiting researcher هستم.
چطور میتونم از کفایت مبلغی که وزارت می ده مطمئن بشم (مقصدم دانمارکه).
ممنون

تشکر شده توسط: kianooshhosseini
تعرفه تبلیغات

با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی؛دوست عزیز شما میتونید برای مطمئن شدن از کفایت مبلغ از کاربران مطلع(و بعضا ساکن دانمارک) در وبسایت applyabroad.org
)این وبسایت ایرانی یکی از انجمنهای بزرگ در زمینه تحصیل و مهاجرت به خارج از کشور می باشد که کاربران زیادی از داخل و خارج کشور در آن عضو بوده و یکدیگر را راهنمایی می کنند)
سوال بفرمایید؛برای اینکار شما تو اونجا تو بخش مربوطه یه موضوع ایجاد کنین و سوالاتتون رو بپرسین!

و یا میتونید از این پست در انجمن آکادمیا کافه استفاده کنید(اینجا کلیک کنید)

درمورد سوال اولتون به شما پیشنهاد میکنم با صراحت مبلغ رو بهش نگین ؛
برای راهنمایی بیشتر میتونین از وبسایتی که معرفی کردم استفاده کنید.

توجه شما رو به این نکته جلب میکنم:
نقل قول:"با توجه به اینکه دانشجوی دکتری تجربه کافی در زمینه مکاتبه با اساتید خارجی را ندارند، پیشنهاد میکنم که قبل از ارسال ایمیل متن ایمیل خود را با استاد ایرانی تان در میان بگذارید و پس از تأیید از جانب او برای استاد خارجی ایمیل بزنید. در ضمن پیشنهاد میکنم حتما خودتان ایمیل بزنید و نه استاد ایرانی تان چون ممکن است اینطور تعبیر شود که شما استقلال کافی ندارید."

همچنین برای دونستن اینکه چه چیزایی رو باید تو ایمیلتون واسه استاد بنویسید میتونید پست بعدی رو بخونید!

موفق و موید باشید
(آخرین تغییر در ارسال: 19-08-2015، 02:07 AM توسط kianooshhosseini.)

تعرفه تبلیغات

شما میتونید از این متن برای ارسال ایمیل صحیح به استاد استفاده کنید

با چه کسی باید تماس بگیرم؟

اکثر افراد به چندین برنامه درخواست می دهند و ما قویا توصیه می کنیم چند دانشکده ی مورد علاقه را که امکان درخواست دادن به آن ها وجود دارد، در هر دانشگاه شناسایی کنید. با این کار شانس بیشتری خواهید داشت تا با اساتید بیشتری در تماس باشید. نیازی نیست که به تمامی آنان ایمیل بزنید! در برابر این وسوسه مقاومت کنید که یک ایمیل بنویسید و آن را به تعداد انبوهی ارسال کنید. اساتید باهوش هستند؛ آن ها می توانند تشخیص دهند که آیا برای نوشتن این پیام فکر کرده اید یا نه. بعلاوه، آن ها با یکدیگر گفتگو می کنند و در صورتی که همگی یک نامه ی واحد را از طرف یک دانشجو دریافت کنند، درمی یابند که شما تنها در حال تلف کردن وقت کل دپارتمان هستید.

توصیه ما این است که در واقع تنها در صورتی که موضوعی برای بحث با اساتید دارید، با آن ها تماس برقرار کنید. اگر تجارب تحقیقاتی پیشین شما در رابطه با کانون توجه آزمایشگاه های آن هاست، می بایست قادر باشید گفتگویی علمی در مورد کارشان داشته باشید. اگر تجربه ی کمتری دارید اما واقعا برای کار در آزمایشگاه هایشان مشتاق هستید، می بایست دلایل خود را طوری مطرح کنید که این امر احساس شود. اگر قصد ندارید که در زیرمجموعه های ایشان کار کنید اما دلایلی دیگر برای ارتباط با آن ها دارید (شاید ایشان با یکی از مشاوران یا اساتید تحصیلات تکمیلی شما همکاری دارند، یا یک بار در کنفرانسی با آن ها ملاقات کرده اید، یا...)، می بایست بتوانید به آن ها یادآوری کنید که چه کسی هستید و چگونه ارتباط برقرار کرده اید. اگر چیزی فراتر از اینکه "من برای برنامه ی تحصیلات تکمیلی دانشگاه X درخواست می دهم و واقعا مایلم که پذیرش بگیرم" ندارید، نامه ای ننویسید.

باید چه بگویم؟
هنگامی که تصمیم گرفتید با استادی در رابطه با برنامه ی تحصیلات تکمیلی آینده ی خود ارتباط برقرار کنید، نیازی نیست که برای آن به اندازه ی متن یک انگیزه نامه مشقت بکشید اما حائز اهمیت است که تأثیر اولیه ی خوبی بجای بگذارید. پیشنهاد می کنیم دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:
1) واضح و مختصر بنویسید. اساتید مشغله های زیادی دارند و تعداد زیادی ایمیل دریافت می کنند. شما می خواهید که آن ها بتوانند پیغام شما را بخوانند، متوجه شوند و در اولین فرصت به آن پاسخ دهند. پس پیغام اولیه ی خود را تا حد چند پاراگراف کوتاه، کم کنید.

2) خودتان را معرفی کنید. همانطور که در بالا اشاره کردیم، اساتید تعداد بسیار زیادی ایمیل دریافت می کنند. اطمینان حاصل کنید که متوجه هویت شما و دلیل اینکه برای آن ها ایمیل ارسال کرده اید، شده اند. در همان ابتدای پیغام بیان کنید که در حال درخواست برای برنامه ی تحصیلات تکمیلی آن ها هستید. این امر شما را از دانشجویان لیسانس که در کلاس های ایشان حضور دارند، همکارانی که تقاضای معرفی دارند، غریبه های تصادفی که بطور اتفاقی با سایت آزمایشگاه برخورد کرده اند و بسیاری افراد دیگر که ممکن است ایمیل های ناخواسته ای ارسال کنند، متمایز می کند.

3) سئوال بپرسید. شما می خواهید به مشاور بالقوه ی خود دلیلی بدهید تا به شما پاسخ دهد. اگر مایل هستید که به آزمایشگاه های آن ها بپیوندید، به ایشان اطلاع دهید و بپرسید آیا ظرفیت خالی برای دانشجویان فوق لیسانس یا دکترای جدید دارند یا خیر. اگر مشتاقید که در مورد پژوهش، نکات بیشتری بیاموزید، سئوالات دقیقی بپرسید که بتوان به آن ها در چند جمله پاسخ داد (جملاتی مانند "می شود توضیح دهید چرا در اغلب مقالات اخیرتان...؟ و نه جملاتی مثل "می توانید در مورد پژوهش خود بیشتر توضیح دهید؟) همانطور که در بالا توصیه کردیم، تنها در صورتی با اساتید تماس بگیرید که مطلبی برای گفتن داشته باشید.

4) در دسترس و آماده باشید. شما از این اشخاص می خواهید که لطفی در حق تان بکنند؛ کاری کنید که کمک کردن به شما برایشان آسان شود. در صورتی که آن ها تماس تلفنی را به ایمیل ترجیح می دهند، پیشنهاد خوبی است که مکالمه را از طریق تلفن پیگیری کنید و همچنین در صورتی که تمایل دارند در مورد پیشینه ی شما بیشتر بدانند، اطلاعات اضافه تری در مورد خودتان (رزومه، ریز نمرات و...) برایشان ارسال کنید.

5) ویرایش! به غلط یابی بپردازید. از علامت های اختصاری و شکلک ها بپرهیزید. اگر نگران نحوه ی نوشتار خود هستید، از یک دوست بخواهید تا پیغام شما را قبل از اینکه ارسال کنید، مطالعه کند. در کل، شما مایلید که بعنوان فردی باهوش و متفکر شناخته شوید، بنابراین سعی کنید از خطاهای فاحش اجتناب کنید. این متن به اندازه ی مقاله ی درخواست، رسمی نیست اما با اینحال باید برای آن تلاش کنید.

نمونه نامه به استاد
لطفا در نظر داشته باشید که نمونه ی ذکر شده، الگویی تمام عیار نیست و شما می بایست این اجازه را بدهید که علایق و اولویت های شخصی تان، تعاملات با اساتید و مشاورین بالقوه را شکل دهد. با این تفاسیر، امیدواریم که این متن روند نوشتن اولین ایمیل را تسهیل کند.

[Dear [Prof of Interest,

I'm applying to the PhD program in neuroscience at [University] for fall 2010, and I'm especially interested in your lab. My previous research experience is in [research area], but I am also interested in [neuroendocrinology].

I would like to learn more about your work, particularly your recent paper on [subject of the paper]. My experience working with [developmental stuff] taught me [something relevant to endocrinology], so I am especially intrigued by the connections between the endocrine system and neural development. Is this something that I could explore in a rotation with your lab? Are you currently accepting new graduate students?

If you have the time, I would love to discuss this with you by email or by phone (you can reach me at [number]). I am also happy to tell you more about myself and my background, and can provide copies of my CV and transcripts upon request.

Thanks for your time, and I hope to hear from you soon!

Sincerely,
[your name]
(آخرین تغییر در ارسال: 19-08-2015، 01:59 AM توسط kianooshhosseini.)

تعرفه تبلیغات

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

درباره ما

شعار ما :"با هم بهتر یاد می گیریم"

وبسایت رسم بنفش محلی برای یادگیری از همدیگر می باشد.آنچه را میدانیم به هم بیاموزیم

دوستان ما
  • سایتهای مفید
  • کپی رایت

کپی رایت 1393-1394.تمامی حقوق محفظ است.
    محتوا تحت لیسانس کریتیو کامنزمنتشر می شوند.
    طراحی قالب برای IP.B را سعید نظری و تبدیل آن به قالب mybb را ایمان یزدانی و تغییرات انجام شده برای بهبود تجربه کاربری را کیانوش حسینی قلعه بین انجام داده است.